Açılış Sayfam Yap   Sık Kullanılanlara Ekle   

   Anasayfa          Künye          Yazar Girişi         Sitene Ekle         Arşiv          Rss Listesi
 

12 Eylül, İbrahim Tatlıses ve Konyaspor - KonyaSpor
   
 12 Eylül, İbrahim Tatlıses ve Konyaspor

12 Eylül, İbrahim Tatlıses ve Konyaspor
 Yazı Boyutu

 Tarih : 23.04.2015 - 15:15:41 


Buradaki bir önceki yazımızda Konyaspor'un 28 Şubat darbesi psikolojik ortamında nasıl ve ne kadar zarar gördüğünü bahsetmiştim. Şimdi de 12 Eylül Askeri darbesinin Konya futboluna olan büyük etkisinden bahsedeceğim.


 Buradaki bir önceki yazımızda Konyaspor'un 28 Şubat darbesi psikolojik ortamında nasıl ve ne kadar zarar gördüğünü bahsetmiştim.  Şimdi de 12 Eylül Askeri darbesinin Konya futboluna olan büyük etkisinden bahsedeceğim.
           Olay Konyaspor ve Konya İdman Yurdu takımlarının birleştirilmesi. Bu konu ile ilgili bugüne değin basından öğrendiğimiz bilgiler buram buram romantizm kokmaktadır. Yok Konya iki ayrı takım kaldıramamış yok efem aralarındaki rekabet abartıymış neymiş efendim tek takım olursa şehir bu takımı daha ileri götürebilir! ! Bu sebeplerin doğruluk payı vardır kulüplerin birleştirilmesinde  ancak ana ve gerçek sebep bu değil!
            Gerçek sebep ahlaksızca yapılmak istenen bir sosyal mühendislik ve zorbalıktı. Amaç Anadoluda en eski şehirleşme kültürüne sahip bir şehri sindirmekti. Ne yazık ki en önemli hedef , cuntacıların yaptıkları darbenin sosyal sonuçlarını daha iyi görmek için giriştikleri bir ev ödevi idi! Konyalı, Konya futbolu ile bir refleks kabiliyeti ölçülmüştü! Başarılı da oldular maalesef!!

              Peki Ne Oldu 1981 de?

      Türkiye 2.Futbol Liginde 2 Konya takımı mücadele ediyordu. Siyah-Beyazlı Konyaspor ve yeşil-beyaz lı Konya İdman Yurdu.  Konyaspor destekçileri genel olarak şehrin işçi, varoş ve köylerden kente yeni gelenler kesiminden oluşuyordu. Konya İdman Yurdu sempatizanlarının ise şehirli havası hücrelerine kadar sinmişler ile onlar gibi olmak isteyen orta tabaka ile şehrin entellektüel ve tahsilli kesiminden oluşuyordu.  Yani her iki takımında ayrı bir hikayesi, temsil ettiği değerleri ve figürleri olan Konya'nın 2 ayrı güzel kulubüydü.  Haliyle hayatın olağan akışına uygun bir şekilde 2 taraf arasında rekabet ve  tartışma içerisinde geçen mücadeleler yaşanmıştır. Ama bu mücadeleye kan ve şerefsizlik yapışmamıştır.

            12 Eylül ihtilalinin de önemli generalleri nden olan Bedrettin Demirel ve avanesi, bu iki kulübün rekabetini toplumu ayrıştıran bir fitne unsuru olarak görür!! Ve karar verilmiştir.. Bu iki kulüp birleştirilecek, bu karara karşı çıkanları  kellesi tiz vurulacaktı!!! Postal sesleri arasında her iki takım taraftarı da haliyle bu durumu  irdeleyecek ta kati bile yoktu.

         Artık konu sözde tartışılmaya açılmış, şehrin ileri gelenleri ile mülki ve idari amirleri ile fikir birliğine varılmış! En sonunda  Alaaddin tepesinde Garnizon Komutanlığında her iki kulübünde bu işe gönülsüz iki başkanı Bedrettin Demirel Paşa'nın masasına oturtulmuştur.  Başkanlara bir oda gösterilerek şu cümle kurulmuştur ; "şimdi bu oda da 1 saat oturun, konuşun, düşünün ve çıkın. Sonra da bize kulüplerin birleştirilmesine razı olduğunuzu, kulübün isminin Konyaspor; renklerinin de yeşil-beyaz olduğu konusunda mutabık olduğunuzu bildirin. Aksini söylerseniz dipçikleri gözünüze! sokarız!!! " denilmiştir.

        Neticede cuntacılar toplum arasındaki bir ayrıştırıcı unsuru daha çözmüş oldular! Konyalı futbolseverler bir simülasyon değeri görmüştü. Değerler abidelerini yıkıp geçtiler. Belki birileri diyebilir ki , ne oldu yani kötü mü oldu? Konya futbolu daha iyi yerlere geldi diyebilirler! Haklı da olabilirler,  ancak henüz Türk Futboluna damga vurmamıştır. Birleşmeden önce kulüplerin yöneticileri arasında işçi, terzi, kuaför, esnaflar varken birleşmeden sonra mülki ve idari amirlerin atadığı ekseri müteaahhitlerden oluşan halktan kopuk Konyaspor yöneticileri var artık. Tam anlamıyla 2 tane halk takımı vardı 1981 den önce .. Şimdi ise atanmışların yönettiği bir Konyaspor! !

         Netice de Darbelerin iyisi olmaz. En kötü sivil yönetimi en iyi darbe yönetimine tercih ederim. Bu darbeciler sözde iki kulübün birleşmesinden sonra bu olayı kutlamak için bir gece tertip etmişler. Her iki kulüp camiasının toplamışlar ve gece de eğlenmek için bir türkücü çağırmışlar. İsim tam bir sosyal mühendislik harikası! "İBRAHİM TATLISES" !! Bozkır ın ortasında Bedia Akartürk dururken halay çekilen bir birleşme kutlaması!!!

     ALLAH BU ÜLKE YE BİR DAHA DARBELER YAŞATMASIN.

 Editör :  KonyaSpor

 
1 2 3 4 5   Puan Yok  
 Kaynak :  KonyaSpor

 Kategori  Nostalji KonyaSpor

1135 Kişi Tarafından Okundu.

Yorum ( 0 )   

Kayıtlı Yorum Bulunmuyor.

 

 Bu Kateoriye Ait Diğer Başlıklar

 
 
 

 

 Köşe Yazıları

İsmet Çelik

İsmet Çelik ¬
Köpekler İstedi Diye Atlar Ölmez

Konyaspor Afrika

Konyaspor Afrika ¬
Aykut Kocaman Etkisi

TorkuKonyaspor Yorum

TorkuKonyaspor Yorum ¬
SABIR

Konyaspor Tarihi

Konyaspor Tarihi ¬
Konyaspor'un Transfer Listesi

ABDULLAH APAYDIN

ABDULLAH APAYDIN ¬
KOCAMAN UMUT

Çağatay ÇINAR

Çağatay ÇINAR ¬
Bu Neyin Öfkesi !
 
 
Henüz Haberlere Puan Verilmemiş..
 Takvim

Ağustos 2019

Pts Sal Çrş Prş Cum Cts Pzr
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31
 
 Ziyaretçi İstatistikleri
   
 Online : 5
 Bugün : 135
 Dün : 200
 Toplam : 175260
 Ip No : 3.81.28.94
     

 
 Son Haberler

Son 30 Gün içinde Haber Eklenmedi.
 
 Popüler Haberler

Son 30 Gün içinde Haber Eklenmedi.
 
 Döviz Bilgileri

  Döviz Alış Satış
  Dolar 5.7538 5.7642
  Euro 5.3822 5.4178
 
 Hava Durumu


KONYA

KONYA


 
 ReklamPageRank Checker


Haberler | Köşe Yazıları | Süper Lig | Nostalji KonyaSpor | Gizlilik Politikası


 

   © Copyright -KonyaSpor.Com- Tüm Hakları Saklıdır.