Aykut Kocaman Etkisi


Aykut Kocaman etkisi...

2014-2015 sezonu Konyaspor için başarılı bir şekilde sonlandı.Üst sıralarda bulunan takımların cezai durumlarıyla,Konyaspor'un uefa avrupa ligine katılma durumu bile var.
Bu başarının birçok mimarı var,yönetiminden oyuncusuna,taraftarından klüp görevlilerine kadar.Ama her başarıda aslan payının sahibi birisi mutlaka vardır.Bu sezon ki başarının aslan payı şüphesiz Aykut Kocaman'ın.
Aykut hoca ve Konyaspor üzerinden,teknik direktörlük mesleğine ayrı bir parantez açmak istiyorum bu yazımda.

Bir teknik adamın sürekli başarı elde etmesini sağlayan ana unsur ,değişen futbola göre kendini ve sistemini değiştirip adapte edebilmesidir.

Bunun ülkemizde ve dünya futbolunda birçok örnekleri vardır.Beni herzaman şaşırtan,kariyerlerinde muazzam bir düşüş yaşamış teknik direktörlerimiz vardır. Bunların en başına Ziya Doğan ismini yazabiliriz,Malatyaspor ,Trabzonspor,hatta Konyaspor ile başarılı sezonlar geçirmiş olmasına rağmen şuan revaçta olmayan hocalar sınıfında.Ziya hoca'yı bu duruma düşüren şey bence güncel futbola adapte olamaması.Trabzon ile başarılı oldugu sistemi gittiği her takımda uygulamaya çalıştı,günümüz futbolu sistemsel anlamda son 10 yılda 3 sefer kılıf değiştirmesine rağmen Ziya hoca,kendi klasik sistemini değiştiremedi ve tabiri caizse kendi ipini çekti.Tıpkı Ziya doğan gibi,Girak Bulak,Güvenç Kurtar,Ümit Kayıhan gibi hocalarıda bu kategoriye koyabiliriz..
Birde bunun yanında sistemsel olarak devamlı kendini güncelleyim,o an oynanan modern futbola adapte olan ve sürekli isimlerini gündemde tutan hocalar var tabi ki .Bunun en güçlü örneği Milli takımlar sorumlusu Fatih Terim.Fatih hoca çağa uygun futbolu sistemine en çabuk yansıtan hoca oldu herzaman.Aynı şekilde şenol güneş.Her iki teknik adamıda ilk başarılarını elde ettikleri sistemlerden çok daha farklı sistemlerde izledik bugune kadar.

Bana göre dünyada bu değişimi en başarılı uygulayan kişi eski Manchester United teknik direktörü Alex Ferguson'du..Bu sistemsel değişimi ,kullandığı forvet oyuncularından örneklersek ne denek istediğiniz daha net çıkar ortaya..

Mesela dwight yorke-Andy cole ikilisi ile 4-4-2 sisteminde gerçekten dünya futbolunda adından sıkça söz ettirmişti.Ardından 4-2-3-1 e dönen güncel dünya futbol sisteminde Van Nistelrooy'lu arkasında rooney,scholes,giggs,beckham lı sistemi kurmuştu. Daha sonra 4-6-0'lı santraforsuz ama 6 hücum özellikli Barcelona'nın dünya futboluna armağan ettiği sistemi ,Ronaldo,rooney,nani,gibi oyuncularla takımana uyguladı.İşte bu hamleler,gelişime açık olması bir teknik direktörün devamlı başarıyı elde etmesini sağlayan ana etkenler.

Gelelim Aykut hocaya..Kocaman ,yoğun paslarla topu ayağında tutup rakibi oynatmama sistemini takımlarına benimseymiş bir hoca olarak yer etti zihinlerimizde.

Sezona Mesut Bakkal ile pek iyi olmayan bir başlangıç yapılmıştı.Konyaspor ardarda aldiğı körü sonuçlarla moral olarak dibe vurmuş durumdaydı.Ve beklenen oldu,teknik direktör değişikliği gerçekleşti.Daha önce Konyaspor'a emek veren ve başarılı bir sezon geçiren Aykut hoca tekrardan ,bu sefer şampiyon hoca apoletiyld dönmüştü Konyaspor'a.Zor bir anda aldı Konyaspor'u...Hepimizin aklında soru işaretleri vardı.Acaba ligde kalabilecekmiyiz diye.Hatta ligde kalma umudunu kaybetmiş taraftarlar bile vardı.Ancak hesap etmediğimiz birşey oldu.Aykut hocanın,kriz yönetim becerisi,sakinliği,liderlik vasfı ve hedefe kilitlenişi...Klasik Kocaman sisteminden ziyade,önde pres yapıp rakibi bunaltan,kaptığı toplarla hızlı hücum arayan,gereksiz yan paslardan ziyade sonuca hemen ulaşmak isteyen bir takım çıkardı ortaya...

Yani yazının içinde belirttiğimiz gibi,kendi oyun sistemini ,çağa ,ve duruma uygun olarak adapte edebilen hocalar sınıfına girdi..Ve başarıyı gerirdi.Bir taraftar olarak doğrusunu söylemek gerekirse böyle bir başarı beklemiyordum Aykut hocadan.Şimdi yeni sezonun başlamasını ve Aykut hocanın yeniliklerini görmeyi dört gözle bekliyorum.....


Tarih: 17.06.2015

KonyaSpor
http://www.konyaspor.com/